Spoznajte miesta, ktoré patria medzi symboly Bratislavy, alebo miesta, ktoré by ste mali aspoň raz počas vašej „bratislavskej epizódy života“ navštíviť. Prečítajte si tiež 10 vecí, ktoré musíte v Bratislave zažiť.
BRATISLAVSKÝ HRAD
Hradný kopec bol akropolou keltského oppida, neskôr bol veľkomoravským hradiskom. Ako budúce sídlo uhroských panovníkov bol Bratislavský hrad budovaný už v 15. storočí. V súčasnosti v ňom sídli Historické múzeum SNM. Okolie hradu poskytuje vyhliadku na Dunaj a centrum Bratislavy a je príjemným miestom pre posedenie s priateľmi. V priestory hradu už zažili niekoľko výnimočných koncertov a kultúrnych podujatí.
DEVÍN
Prvé osídlenie v tejto lokalite pochádza už z doby bronzovej. Devín využívali aj Rimania ako vojenskú pevnosť. Neskôr slúžil ako veľkomoravská pevnosť a po roku 1000 na obranu uhorských hraníc. V roku 1809 bol napoleonskými vojskami zničený. Hrad pravdepodobne slúžil ako predloha spisovateľovi Julesovi Vernovi pre román Tajomný hrad v Karpatoch. Našiel sa tu veľkomoravský kostol z 9. storočia. Veľkou atrakciou hradu je výhľad na sútok riek Dunaj a Morava.
K hradu sa dá dostať MHD.
DÓM SV. MARTINA
Chrám bol postavený v 14. storočí v gotickom slohu na mieste staršieho kostola. V rokoch 1563 až 1830 slúžil ako korunovačný chrám uhorských panovníkov (spolu ich tu bolo korunovaných 11). V podzemných častiach sa nachádzajú krypty s viac než 90 hrobmi. Veža dómu bola súčasťou mestského opevnenia.
PAJŠTÚN
Bratislave sa nachádzajú dva známe hrady – Bratislavský hrad a Devín. Okrem toho však v tesnej blízkosti mesta stojí zrúcanina hradu Pajštún. Výstup je pomerne ľahký. Začína v dedinke Borinka. Dlhšia trasa vedie aj priamo z Rače. Hrad vznikol v 13. storočí a vďaka svojej dostupnosti a výhľadom patrí k často navštevovaným pamiatkam Bratislavčanov.
BRATISLAVSKÝ LESNÝ PARK
Jeho súčasťou je aj Mlynská dolina pomenovaná podľa deviatich mlynov, ktoré tu stávali od stredoveku. Preteká ňou potok Vydrica ústiaci do Dunaja. Súčasťou Lesného parku je Železná studnička, obľúbené miesto pre opekačky a ďalšie letné aktivity. Dominantnou Lesného parku je vrch Kamzík s výškou 439 m a rovnomenným televíznym vysielačom. Na Kamzík je možné dostať sa lanovkou.
RUSOVCE – GERULATA
V Rusovciach stojí známy kaštieľ, ktorý bol postavený v polivici 19. storočia v tzv. windsorovskom slohu. Jeho stav je však značne zanedbaný. V Rusovciach môžeš vidieť aj pozostatky rímskeho mesta Gerulata, ktorá bola jednou z pohraničných strážnic na hranici rímskej ríše – Limes romanum. Prvá etapa pochádza z 1. storočia. V súčasnosti je odkrytá stavba s takmer štvorcovým pôdorysom s dĺžkou strany 30 m. Gerulata je na zozname pamiatok navrhnutých do UNESCO. Súčasťou areálu je múzeum vystavujúce najvýznamnejšie nálezy.
STARÁ RADNICA
Nachádza sa na Hlavnom námestí a je možné na nej obdivovať gotický, renesančný aj barokový umelecký sloh. Na jej stene sú umiestnené etalóny – kontrolné miery, podľa ktorých každý mohol zistiť, či ho obchodník neoklamal. V budove v súčasnosti sídli Múzeum mesta Bratislava. V rámci jeho prehliadky je možné dostať sa aj na radničnú vežu. Návštevník tu môže obdivovať Súdnu sieň so štukovou výzdobou či mestský žalár.
SLAVÍN
Slavín je pamätník a zároveň cintorín na vršku v širšom centre Bratislavy. Je dobre viditeľný z viacerých mestských častí. Pochovaných je tu 6845 vojakov. Je tvorený obradnou sieňou a 39,5 m vysokým pylónom so sochou víťazného vojaka. Pamätník je zaujímavý okrem iného svojou polohou. Z terás Slavína je vidieť väčšina Bratislavy a poskytuje tak jednu z najlepších vyhliadok v meste.
ACADEMIA ISTROPOLITANA
Bola založená Matejom Korvínom v roku 1465. Mala teologickú, právnickú a pravdepodobne lekársku fakultu a fakultu slobodných umení. V súčasnosti v nej sídli Vysoká škola múzických umení. Budova sa nachádza na Ventúrskej ulici.
PAMÄTNÍK CHATAMA SOFERA
Na tomto mieste pôvodne stával židovský cintorín zo 17. storočia. Počas druhej svetovej vojny boli hroby kvôli výstavbe cesty presunuté a na pôvodnom mieste ostalo 23 hrobov významných osobností židovskej komunity. Tieto hroby sa v súčasnosti nachádzajú pod úrovňou terénu a prístup k nim vedie cez čierny vstupný portál. Chatam Sofer (1762 – 1839) pôsobil v Bratislave 33 rokov. Bol to významný židovský učenec a rabín. Vďaka jeho vedeniu sa bratislavská židovská škola stala najvýznamnejšou v Uhorsku a jednou z najuznávanejších v Európe. Táto inštitúcia dodnes pôsobí v Izraeli ako Pressburger Jeshivah. Chatam Sofer patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti judaizmu a jeho hrob je zachovaný medzi 23 hrobmi v podzemí pamätníka.
SAD JANKA KRÁĽA
Vznikol v rokoch 1774 – 1776 a je považovaný za najstarší verejný park v strednej Európe. Rastie tu 250 druhov drevín. Súčasťou parku je altánok tvorený zvyškami gotickej kostolnej veže, ktorá sa zrútila v roku 1897 a sem bola prevezená. Návštevník tu môže vidieť aj Divadlo Aréna založené v roku 1828.
MODRÝ KOSTOLÍK
V skutočnosti kostol sv. Alžbety. Bol postavený v rokoch 1909 až 1913 v secesnom štýle. Vedľa kostolíka sa nachádza pamätník nenarodeným deťom. Modrý kostolík sa nachádza na Bezručovej ulici neďaleko rektorátu UK
ONDREJSKÝ CINTORÍN
Vznikol v roku 1784. Cintorín sa nachádza neďaleko centra a je upravený ako park. Sú tu pochované niektoré významné osobnosti, čo dokumentujú aj zaujímavé náhrobky. Park tak na návštevníka zapôsobí svojou atmosférou. Medzi najznámejšie mená pochovaných na Odrejskom cintoríne patrí napr. Július Satinský alebo Vavro Šrobár.
ZA HRANICAMI
Bratislava leží v blízkosti hraníc s Maďarskom a Rakúskom a spájajú ich pravidelné autobusové linky. Vďaka rovinatému terénu sú ideálnym dopravným prostriedkom bicykle.
CARNUNTUM
Carnuntum vzniklo ako sídlo rímskych vojsk v 1. storočí n.l. a postupne sa rozrástlo na civilné mesto. Môžete tu navštíviť zrekonštruované rímske budovy ako kúpele, amfiteáter či tréningovú arénu gladiátorov. Konajú sa tu rôzne slávnosti a podujatia ako napr. Rímsky festival, Festival neskorej antiky či Rímske hodovanie.
HAINBURG
Na dohľad od Bratislavy leží rakúske mesto Hainburg. Navštíviť tmôžete rovnomenný hrad alebo neďaleký kopec Braunsberg, z ktorého je viditeľný aj Bratislavský hrad. Z Bratislavy sa sem dá pohodlne dostať v priebehu pár minút autobusom, prípadne môžete využiť cyklotrasu.
SCHLOSSHOFF
Zámok vznikol v 17. storočí a jeho majiteľmi bol Eugen Savojský a neskôr Mária Terézia. Je známy svojou bohatou vnútornou výzdobou. Dostať sa sem môžeš pešo alebo na bicykli z Devínskej Novej Vsi, odkiaľ vedie cyklotrasa s mostom cez Dunaj.
VÍNNE PIVNIČKY
Rakúske spolkové krajiny Burgenland a Dolné Rakúsko sú známe vinárske regióny. Len v Dolnom Rakúsku sa nachádzajú stovky vínnych uličiek. Často lemujú aj hlavné cesty. Ak máte radi dobré víno a príjemnú letnú atmosféru viníc, len pár minút cesty od slovenských hraníc môžete navštíviť desiatky týchto pivničiek, ktorých história siaha niekedy aj do 17.storočia. V mnohých sa môžete občerstviť limonádou alebo zahryznúť si do chleba s domácou zeleninou.
NEZIDERSKÉ JAZERO
Neziderské jazero je najväčším rakúskym jazerom. Leží asi 45 min. autom od Bratislavy. Niektoré časti jazera sú upravené na pláže, kde sa nachádza aj množstvo podnikov a vybavenosti. Ak sa nechcete kúpať, k dispozícií sú tu požičovne člnov a lodiek. Pri jazere je tiež rozhľadňa chránené vtáčie územie.