Akademická knižnica, Univerzitná knižnica a ostatné knižnice

Akademická knižnica ponúka služby pre všetkých študentov, seminárne knižnice sú špecializované pre jednotlivé odbory a majú ich len niektoré katedry.

Akademická knižnica

Akademická knižnica UK nie je klasickou kamennou knižnicou; informačné zabezpečenie pedagogického procesu, vedy a výskumu pre 13 fakúlt UK je zabezpečujú fakultné knižnice, ktoré zastrešuje Akademická knižnica UK. Služby sú poskytované v súlade s Knižničným a výpožičným poriadkom Akademickej knižnice UK.

Súborný online katalóg

Zoznam fakultných knižníc nájdete tu.

V Bratislave sa nachádza ešte niekoľko ďalších knižníc, v ktorých nájdete skriptá, odborné publikácie, ale aj veľký výber z beletrie. Pri registrácií máte študentskú zľavu. O podmienkach vypožičiavania kníh vás informujú v danej knižnici. Knihy ssa objednávajú cez elektronický katalógy, pracovníci vám ich pripravia na vyzdvihnutie na výpožičnom pulte. Nie všetky knihy je možné požičať si domov. Knihy určené na prezenčné štúdium (táto informácia je pri knihe vždy uvedená) môžeš študovať iba v priestoroch knižnice. Ak sa aj tak nemôžeš dostať ku knihe, ktorú potrebuješ, knižnice ponúkajú za poplatok medziknižničnú výpožičnú službu (aj zo zahraničných knižníc).

Univerzitná knižnica

Vznikla v roku 1919 ako Knižnica Univerzity Komenského a v roku 1954 začala fungovať ako samostatná inštitúcia. Knižnica vlastní viac než 2 650 000 knižničných jednotiek a periodik. Získava povinný výtlačok z kníh vydaných na Slovensku. Univerzitná knižnica sídli v budove Hornej komory Uhorského snemu priamo v centre mesta. Najbližšia zastávka MHD je Zochova. Do priestorov knižnice sa vchádza cez turnikety, preto je nutné si veci (tašky, kabáty) odložiť v šatni v suteréne.

Michalská 1,

Ústredná knižnica Slovenskej akadémie vied

Knižničný fond obsahuje 558 000 knižničných jednotiek a periodík. Od roku 1947 dostáva knižnica povinný výtlačok z publikácií, ktoré vyšli v ČSR a neskôr na Slovensku. Knižnica odoberá 800 titulov periodík. Spravuje fond bývalého evanjelického lýcea (fond vznikol v 17. storočií) a má aj svoj vlastný historický fond s rukopismi a tlačami z obdobia 16 – 19. storočie. Výpožičná doba je 30 dní. Keďže knihy sú rozmiestnené vo viacerých skladoch v Bratislave, niekedy si na objednanú knihu musíš počkať o deň dlhšie. Objednané jednotky si môžeš vyzdvihnúť na adrese Klemensova 19, čo je len pár minút chôdze zo Šafárikovho námestia (hlavná budova – rektorát, Filozofická a Právnická fakulta). Takmer rovno pred knižnicou je zastávka MHD Malá scéna.

Klementesova 19,
814 67 BRATISLAVA

Mestská knižnica v Bratislave

Jej knižničný fond obsahuje 260 000 jendotiek. Zbierku tvorí beletria aj odborná literatúra. Knižnica sa zameriava najmä na bratislavský región. Zastávka Kapucínska sa nachádza priamo pred knižnicou.

Klariská 16
814 79 Bratislava 1