Základné pojmy a informácie o štúdiu

Štúdium na vysokej škole je spojené s novými miestami, ľuďmi, ale aj novými výrazmi, zvykmi či ceremoniálmi. Čím skôr sa v novom prostredí zorientujete, tým jednoduchšie sa vaša cesta začne.

Ako dlho budem študovať?

Štúdium má tri stupne, bakalársky, ktorý trvá tri alebo maximálne štyri roky (štandardná dĺžka štúdia). Druhý stupeň je magisterský a jeho dĺžka je jeden až tri roky. V prípade niektorých odborov, napr. lekárstvo sú I. a II. stupeň spojené. Tretí stupeň je doktorandský. Ak sa vám nepodarí dokončiť štúdium v štandardnej dĺžke, môžete si štúdium predĺžiť o jeden rok. Predĺženie je  spoplatnené podľa vnútorných kritérií každej fakulty. Študent sa tiež môže rozhodnúť štúdium prerušiť, a to najviac na tri roky. Ak sa k štúdiu nevráti späť v rámci tejto lehoty, štúdium mu zanikne.

Harmonogram akademického roka

Štúdium prebieha počas počas akademického roka. Začína sa približne v polovici septembra a rok je rozdelený na zimný a letný semester. Po každom semestri nasleduje skúškové obdobie. Aby vám nič neušlo, pozorne sledujte harmonogram štúdia. V prvom ročníku nezabudnite na zápis a snažte sa dodržiavať termíny na vybavenie všetkých formalít.

Kredity

Každý predmet je ohodnotený kreditmi. Počet kreditov by mal zodpovedať náročnosti zvládnutia predmetu a kreditové hodnotenie jednotlivých predmetov je preto rozdielne. Počas bakalárskeho štúdia by ste mali v dennej forme štúdia získať 180 kreditov za 3 roky, alebo 240 kreditov za 4 roky. V externej forme 180 kreditov za 4 roky, alebo 240 kreditov za 5 rokov. Ak podmienky splníte, čaká vás záverečná štátna skúška. Počas magisterského štúdia je to 60 kreditov za 1 rok a 120 kreditov za 2 roky. Počas jedného akademického roka musí každý študent v dennej forme štúdia získať aspoň 40 kreditov.

Predmety a hodnotenie

Predmety sú rozdelené na povinné, povinne voliteľné a výberové. Informácie o každom predmete sú uvedené v informačnom liste. Povinné predmety musíte počas štúdia absolvovať všetky. Ktoré predmety z kategórií povinne voliteľné a výberové predmety by ste mali absolvovať závisí od študijného plánu. Viac vám povie študijný poradca vašej katedry. Naviac, študent nie je limitovaný len ponukou predmetov svojej katedry. Každý študent na UK si môže zapisovať predmety aj z iných katedier na svojej fakulte. Úspešne absolvované predmety sú hodnotené známkami A (s numerickou hodnotou 1) až E (s numerickou hodnotou 3). Neabsolvovanie predmetu znamená známku FX.

Skúšky

Semester je rozdelený na obdobie výučby a skúškové obdobie. Počas skúškového obdobia neprebieha výučba a študenti majú niekoľko týždňov na to, aby sa pripravili na skúšky. To neznamená, že počas semestra nemôžu písať testy alebo plniť ostatné súčasti hodnotenia. Každý vyučujúci stanovuje podmienky na ukončenie predmetu samostatne. Skúšajúci môže zvoliť medzi ústnou skúškou alebo písomným testom, niekedy aj kombináciou oboch foriem. V iných prípadoch je výstupom predmetu esej alebo prezentácia. Predmety označované ako seminár zväčša končia vypracovaním seminárnej práce.

Podľa odboru a typu predmetu môže byť na ukončenie predmetu potrebné mať vypracované všetky laboratórne protokoly alebo zložiť praktickú skúšku. Pedagóg vypisuje určitý počet termínov a zvolí kapacitu, koľko študentov sa na daný termín môže prihlásiť. Následne sa termín objaví v systéme AIS. Každý študent má nárok na tri pokusy (jeden riadny a dva opravné). Ak sa vám nepodarí predmet absolvovať, môžete ho preniesť do ďalšieho akademického roka.
Pri opakovane zapísanom (prenášanom) predmete máte nárok ešte na jeden riadny a jeden opravný termín, ktoré absolvujete v ďalšom akademickom roku.

Dobrá rada pred skúškou

Univerzita je miesto, kde sa dodržiavajú niektoré tradície. Jednou z nich je spôsob obliekania. Nie je nutné, aby ste na prednášky chodili každý deň v slávnostnom šate. Na ústne skúšky a ceremoniály je však vhodné prísť v primerane slušnom oblečení. Všímajte si tiež formálnosť pedagógov a snažte sa im prispôsobiť.

Koniec štúdia

Pre úspešné ukončenie štúdia je potrebné splniť niekoľko požiadaviek. Študent musí úspešne absolvovať všetky povinné predmety a musí nazbierať dostatočný počet kreditov (pre bakalárske štúdium aspoň 180 a pri magisterskom aspoň 120). Štúdium je ukončené obhajobou záverečnej práce a zložením štátnych záverečných skúšok. Témy záverečných prác vypisujú školitelia, z ktorých si študenti môže vybrať. Študenti si prípadne môžu tému záverečnej práce vymyslieť sami. Následne predložia svoj návrh školiteľovi, ktorý ju posúdi a schváli. Po skončení magisterského štúdia sa môžu študenti uchádzať o miesto interného doktoranda. Podmienky na ukončenie štúdia sa rôznia, nielen podľa fakúlt, ale aj podľa jednotlivých katedier.

Oslovenie pedagógov

Ako noví študenti môžte mať zo začiatku problém s oslovením vyučujúcich. Svojim pedagógom už nehovoríte „pán učiteľ“, ale nie všetkých môžete osloviť „pán profesor“. Každý z vyučujúcich získal titul, napríklad doktor, docent alebo profesor a podľa toho by ste ho mali oslovovať. Mnohí akademici si na správne oslovenie potrpia a vedieť správne osloviť svojho pedagóga zároveň patrí k všeobecnej.

Vedenie univerzity

Na čele celej univerzity stojí rektor volený Akademickým senátom. Vedenie dopĺňajú prorektori pre jednotlivé oblasti pôsobenia univerzity (napríklad prorektor/ka pre vzdelávanie alebo prorektor/ka pre vedeckovýskumnú činnosť). Na čele jednotlivých fakúlt (UK ich má 13) stojí dekan (volený Akademickým senátom fakulty) a prodekani, ktorí podobne ako prorektori, zabezpečujú fungovanie niektorej z oblastí pôsobenia fakulty. K riadiacim orgánom univerzity patrí tiež správna rada, ktorá podporuje posilňovanie väzby vysokej školy a spoločnosti a jej členmi sú napríklad zástupcovia samosprávy, štátnych inštitúcií či podnikateľskej sféry.

Zoznámte sa s Univerzitou Komenského