Umelecké organizácie

Okrem študentských spolkov a športových klubov existujú na UK aj umelecké organizácie ako zbory či divadelné súbory.

FS GYMNIK

Gymnik je folklórny súbor, ktorý vznikol na FTVŠ UK v roku 1964. Členovia sú zväčša poslucháčov fakúlt Univerzity Komenského v Bratislave a bratislavských stredných škôl. Súbor dlhodobo patrí medzi najlepšie akademické folklórne súbory na Slovensku. Za roky svojej existencie sa v ňom vystriedalo viac ako 700 členov. Špecifikum súboru vyplýva z tradície prirodzených daností poslucháčov FTVŠ – šikovnosti, obratnosti, pohybovej zdatnosti, ale aj hravosti a humoru. V repertoári súboru sú tance a tanečné bloky z mnohých regiónov Slovenska. Choreografie sa vyznačujú návratom k pôvodným zdrojom ľudového umenia so snahou o minimálnu štylizáciu.

www.gymnik.sk
tel. č.: +421 907 734 228
gymnik@fsport.uniba.sk

ZBOR COMENIUS

Univerzitný spevácky zbor Comenius má bohatú históriu. Od roku 1990 pôsobil na Univerzite Komenského pod vedením dirigenta Sergeja Mironova a získal mnoho významných domácich aj zahraničných ocenení. Po trojročnej odmlke a odchode dirigenta zbor v októbri 2023 opäť oživil svoju činnosť s novými členmi pod vedením dirigentky Moniky Bažíkovej z Katedry umenia a kultúry PdF UK. V júni 2024 zbor zaznamenal svoj prvý úspech na Medzinárodnom zborovom festivale v Bratislave, kde získal zlaté pásmo.

Comenius vo svojich radoch rád privíta aj v tomto akademickom roku všetkých talentovaných spevákov a speváčky zo všetkých fakúlt UK, ktorí by mali chuť pridať sa a umelecky sa realizovať (treba však pred tým absolvovať spevácky mini-konkurz). Skúšky bývajú v pondelky od 18.00 do 20.00 hod. v budove Pedagogickej fakulty na Šoltésovej 4.

Zbor Comenius
YouTube
monika.bazikova@uniba.sk

ACTOFKAA

Študentské divadlo ActofKAA je ochotnícky divadelný súbor, založený na Katedre anglistiky a amerikanistiky FiF UK v roku 2011. Počas semestra sa členovia rôznym spôsobom (herectvo, produkcia, kostýmy, scénografia, réžia atď.) môžu zapojiť do príprav vybranej divadelnej inscenácie v anglickom jazyku. Tú následne uvádzajú na katedrovom festivale na konci každého semestra. ActofKAA je otvorená kreatívnym nápadom a iniciatívam a taktiež (spolu)organizuje rôzne podujatia na fakulte.

http://actofkaa.sk/
actofkaa@gmail.com
tel. č.: +421 907 734 228

VOCALATTÉ

Zbor vznikol ako zoskupenie „matfyzákov“, ktorí zdieľajú spoločné nadšenie pre hudbu a spev, až sme vytvorili zbor s takmer 20 členmi. Spievame štvorhlasné (SATB) aranžmány moderných aj klasických skladieb, a capella či s doprovodom klavíru, huslí, fláut a iných hudobných nástrojov. V rámci verejného účinkovania vystupuje na univerzitných akciách, plesoch, svadbách ako aj na pravidelných vlastných vystúpeniach. Cieľom je predovšetkým šíriť ďalej radosť zo spevu, ktorú majú členovia spoločnú.

http://vocalatte.sk/
email: vocalatte@gmail.com
tel. č: +421 910 102 678

ICHTYS

EVANJELICKÁ BOHOSLOVECKÁ FAKULTA

Aakademický spevácky zbor pôsobí na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK v Bratislave od roku 2003 pod vedením dirigentky Mgr. art. Kataríny Juríkovej. chthys už od začiatku svojho vzniku pôsobí najmä na domácej pôde fakulty, na akademických službách Božích a pravidelne spoluorganizuje adventné a pôstne pásmo slova a hudby v bratislavských kostoloch. Organizuje “spanilé jazdy” po cirkevných zboroch na Slovensku i v zahraničí (Srbsko, Česká republika, Maďarsko) a vystupuje na rôznych domácich i zahraničných podujatiach.

Ichtys

Občianske združenie Slovenčina

Organizujeme zaujímavé aktivity pre študentov, napr. návštevu divadelných predstavení za symbolickú cenu, organizujeme exkurzie v rámci celého Slovenska alebo Česka a diskusie s odborníkmi, napr. s prekladateľmi (úradným, umeleckým alebo odborným prekladateľom z Európskej komisie) a predovšetkým podporujeme študentov v tvorivej činnosti, a to na stránkach študentského časopisu Kulturárium, ktorý zabezpečuje predmet „Publikačná prax“ na Katedre slovenského jazyka. Tento študentský časopis ponúka priestor na publikovanie vlastnej tvorby pre študentov FiF UK, a to či už poézie, prózy (kratších poviedok), alebo iných žánrov publicistiky. V časopise nájdete aj rôzne užitočné tipy pre študentov. Pridajte sa k nám, budeme radi! 🙂

OZ Slovenčina

Podcasty

Celouniverzitný podcast Komunita

Podcast Komunita vychádza dvakrát do mesiaca a prináša zaujímavé rozhovory na rôznorodé témy s renomovanými odborníkmi z Univerzity Komenského. Vypočuť si ho môžete najmä na platforme Spotify.

Jesseniova lekárska fakulta UK

Podcasty Jessenius prinášajú zaujímavé tematické rozhovory s odborníkmi v oblasti medicíny. Ich autormi sú zamestnanci a študenti, ktorých spoločným cieľom je informovať, šíriť vzdelanosť či dokonca motivovať v oblastiach známych i doposiaľ neprebádaných horizontoch modernej medicíny.

Odoberať ho môžete vo svojich obľúbených podcastových aplikáciách ako sú: Spotify, Apple podcasty, Google podcasty a PodBean.

KONTAKT

Moderátorka

Mgr. Zuzana Marčeková
tel.: 0903 258 019
email: zuzana.marcekova@uniba.sk

Právnická fakulta UK

ComenIUS podcast vznikol pri príležitosti stého výročia Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Slúži ako komunikačný kanál na slobodné šírenie myšlienok členov akademickej obce. Plne rešpektuje akademické slobody členov akademickej obce, a to najmä právo na slobodné vyjadrovanie a zverejňovanie svojich názorov. Za prezentovanie svojich názorov nesie plnú právnu zodpovednosť ich nositeľ. Myšlienky, ktoré sú prezentované v podcastoch, nie sú oficiálnymi stanoviskami Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Podcasty nájdete aj na Spotify.

Filozofická fakulta UK

Podcast Na múriku chce predstavovať zaujímavé výskumy, projekty a publikácie posúvajúce poznanie v oblasti spoločenských a humanitných vied. Múrik pred budovou na Gondovej ulici je miestom, kde sa dozviete, čím fakulta žije, o čom práve diskutujú jej učitelia aj študenti. Preto sa dostal aj do názvu podcastu, ktorý bude poslucháčom prinášať rozhovory s našimi pedagógmi, výskumníkmi či študentmi.

Podcasty Na múriku nájdete aj na Spotify či Google Podcasts.

Fakulta sociálnych a ekonomických vied

Podcast Verejne o politike odpovedá na rôzne otázky ako Čo je to moderný štát? Na čo ho potrebujeme? Ako sa v čase vyvíjal a menil? Emília Sičáková-Beblavá a Katarína Staroňová diskutujú o moci, verejnom záujme, profesionalizácii štátnej správy a byrokracii.

Podcasty Verejne o politike nájde na Spotify či na Apple Podcasts.