1. VÝLET NA KAMZÍK.
Zo zastávky Patrónka prejdete pod Červeným mostom popri Partizánskej lúke po Ceste mládeže až k stanici sedačkovej lanovky. Je to síce najpomalšia lanovka na svete, ale je jediná v Bratislave, ktorá vozí ľudí. Tá druhá vozí autá vo Volkswagene. Hore je televízny vysielač Kamzík a Cvičná lúka, kde sa necvičí a už ani nelyžuje. V lete tam stretnete polovicu mesta, v zime takmer nikoho.
2. PIVO VO FUNUSE.
Výlet na Slavín treba skončiť vo Funuse. Ak ste z Bratislavy, chodieval tam na pivo váš otec a predtým váš dedo a predtým jeho dedo a predtým štúrovci. Čapované pivo tam svorne popíjajú robotníci aj milionári z okolitých víl. Podnik, kde si poviete – „ja som fakt v Bratislave?“. Za rohom je raj bežcov zvaný Horský park a preslávené mučiace schody skropené potom nejedného nádejného triatlonistu. …alebo radšej ešte jedno vo Funuse?
3. KORČUĽOVANIE NA HRÁDZI.
Ak nemáte korčule, zožeňte si ich už len kvôli tomuto zážitku. Prípustný je aj bicykel, unicykel, hoverboard, kolobežka, alebo len tak behať ako nejaký bývalý premiér. V lete tu stretnete druhú polovicu Bratislavy, v zime stáda srniek. Nevynechajte hausbóty, lužné lesy, múzeum moderného umenia Danubiana, Gerulatu, či kúpanie v rusoveckom jazere. Ale hlavne tie korčule.
4. PALACINKA V LACINKE.
Najlepšie palacinky v meste, bodka. Interiér, kde sa odvtedy nič nezmenilo. Odkazy na papierových táckach a študentské ceny. Kúsok od Hlavnej stanice. Napísal by som aj viac, ale je to zbytočné, koho toto nepresvedčilo, tomu niet pomoci.
5. BUNKRE V PETRŽALKE.
Bratislavou prechádzala československá verzia Maginotovej línie aj železná opona. To prvé nás neochránilo pred Hitlerom, to druhé zas pred západom. V niektorých bunkroch nájdete múzeá, iné sú impozantné aj zvonka. Ak chcete naplno precítiť históriu mesta na hranici, vybehnite na Königswarte medzi rakúskymi obcami Berg a Wolfstahl. Môžete si predstavovať, ako sa cítil americký špión, ktorý odtiaľto sledoval raketové silá na Devínskej kobyle a komunistických papalášov na hrade.
6. NÁKUP NA MILETIČKE.
Centrálne trhovisko bolo odjakživa známe nadmernou koncentráciou dôchodcov. V poslednej dobe toto miesto objavili mladí zástancovia zdravého životného štýlu v starostlivo upravených účesoch s dizajnovými bradami a vintage bicyklami, a ich priateľky, ktoré sa veľmi dlho stajlovali, aby vyzerali tak, že vôbec nestajlovali. Kúpite tu všetko, od exotických potravín po kyslú kapustu od stupavskej babky.
7. BRATISLAVSKÉ FONTÁNY.
Nájdite si na wikipédii zoznam fontán v Bratislave a vyberte päť najlepších. Niektoré sú romantické, mnohé bizarné, viaceré nefunkčné. Jednu s kačkami nájdete hneď pred Šafkom, iné sú zašité po rôznych sídliskách. Mimochodom, existuje aj Fontána pre Zuzanu – pôvodnú kulisu pre natáčanie filmu sa po rokoch podarilo sfunkčniť.
8. ŽIDOVSKÝ CINTORÍN.
Magické miesto, kde ste asi nikdy neboli, aj keď je na trase kultového autobusu číslo 39. Je tam výnimočná atmosféra. Blízko je aj pamätník a mauzoléum Chatama Sófera, jedno z posledných miest, ktoré nám ostalo zo židovskej Bratislavy. Nezabudnite si prezrieť nedostavaný bazén, ktorý vraj bol napustený iba raz, a potom skúste nájsť Strmú cestu na Hrad.
9. DEVÍN.
Devín je klasická destinácia, treba tam vyliezť, potom pozrieť schátraný amfiteáter. Neďaleko je Sandberg pieskovcová skala, kde pri trochu šťastia nájdete žraločie zuby, cestou možno stretnete jeleňa, mňa tam prvý a zatiaľ jediný krát v živote kusol kliešť, len cestou naspäť pozor na preslávený devínsky ríbezlák, aby do zbierky zvierat nepribudla opica.
Desiaty tip vám nedáme.
Pýtajte sa bratislavských spolužiakov. Každý má svoje obľúbené miesto. Nech vás tam zoberie. Možno budete prekvapení. Mnohí študenti za päť rokov spoznajú toto mesto len v trojuholníku stanica – škola – internát. Skúste z tejto rutiny vybočiť, ostaňte tu niekedy cez víkend a spoznajte toto mesto. Naozaj je čo objavovať.